Kērlings: sporta veida rašanās, ienākšana Latvijā un mūsu valsts zelts PČ ratiņkērlingā
Kērlings: sporta veida rašanās, ienākšana Latvijā un mūsu valsts zelts PČ ratiņkērlingā
Lai gan var šķist, ka kērlings ir jauns sporta veids, tiek pieļauta varbūtība, ka tas radies jau 16. gadsimtā. Vai pārzini tā pirmsākumus?
Tiek uzskatīts, ka kērlings pirmo reizi ticis manīts 16. gadsimtā, kad to cilvēki sākuši spēlēt Nīderlandē. Izskaidrojums vienkāršs - cilvēki Pītera Brēgela 1565. gadā gleznotajā ''Ziemas ainavā ar putnu slazdu'' ir redzami zemnieki, kuri uz aizsaluša kanāla spēlē kaut ko līdzīgu šim sporta veidam. Par modernā kērlinga pamatlicējiem gan tiek uzskatīti skoti.
Tiek uzskatīts, ka starptautiskas kērlinga sacensības norisinājušās jau 19. gadsimtā (Eiropā un Ziemeļamerikā), tomēr oficiālas informācijas par šādām sacensībām nav. Par pirmajām oficiālajām kērlinga sacīkstēm tiek uzskatītas ziemas Olimpiskās spēles (OS) 1924. gadā. Toreiz Lielbritānija uzveica Zviedriju un Franciju. Tā bija šī sporta veida demonstrācija šo trīs valstu izpildījumā. Arī pēcāk sporta veids tika iekļauts demonstrējamo sporta veidu sarakstā, bet jau kopš 1998. gada tā ir daļa no ziemas OS programmas.
Latvijā kērlings ienāca vien 2001. gadā, kad to uz šejieni atveda Jānis un Iveta Ozollapas. Izteikti populārs kērlings gan ir Kanādā, kur ir aptuveni 1.2 miljoni šī sporta veida entuziastu. Jāpiemin, ka visā pasaulē kopā ir reģistrēti vien 1.5 miljoni kērlinga spēlētāju. Interesanti, ka Kanādā kērlings konkurē pat ar hokeju. Sporta veids ir populārs arī Skotijā, ASV un Šveicē, tomēr tur šī sporta veida pārstāvju skaits ir krietni mazāks.
Kērlings ir samērā vienkāršs sporta veids. Laukuma pamatne ir ledus un tā izmērs ir 4.28 x 42.57 metri. Tajā vienmmēr sacenšas divas komandas, kuras sastāvā ir četri pamatsastāva spēlētāji un viens rezervists. Katram no tiem ir savs uzdevums. Spēli vada līderis un komandas biedri viņa rīkojumus izpilda bez ierunām. Spēles mērķis ir iespēlēt savas komandas akmeņus pēc iespējas tuvāk ''mājas'' centram jeb apļa vidum. Spēle parasti sastāv no astoņiem vai desmit gājieniem. Cik vienas komandas akmeņi ir izvietoti tuvāk par otras komandas akmeņiem, tik daudz punktus šī komanda var ierakstīt savā kontā. Kērlings ir taktisks sporta veids, jo gan savu, gan pretinieku ķegļu atrašanās vietu uz laukuma var ietekmēt spēlētāji, kuru uzdevums ir intensīvi strādāt ar birstēm, kuras iespaido akmeņu kustības ātrumu un virzienu. Paši labākie ''birstētāji'' pagarina akmens slīdējumu pat par sešiem metriem sev vēlajamā virzienā, izmainot rotējošā akmens trajektoriju. Kērlinga spēle parasti ilgst aptuveni divas stundas.
Kērlingā izmantotie akmeņi ir ļoti smagi, to masai pārsniedzot 20 kilogramu atzīmi. Tie tiek, galvenokārt, ražoti uz kādas neapdzīvotas salas netālu no Skotijas sauszemes. Lai atvieglotu šo smago akmeņu ievadīšanu spēlē, parasti tiek izmantoti speciāli apavi, kurus mēdz dēvēt par ''slīdzolītēm''. Sporta veidu mēdz saukt arī par ''šahu uz ledus'' un ''rūkšanas spēli''. Kērlings savu vietu sporta pasaulē jau ir izcīnījis, tomēr ar katru gadu tas kļūst arvien populārāks. Vadošā kērlinga valsts patlaban ir Kanāda, kuras vīrieši izcīnījuši Pasaules čempionu (PČ) titulu jau 36 reizes, kamēr dāmas 17 reizes.
Arī Latvijā kērlings kļūst arvien populārāks. 2022. gadā šī sporta veida paveids ratiņkērlings kļuva tik populārs, ka tam par godu tika sākts PČ. Gadu vēlāk tieši Latvija kļuva par pasaules čempioni, finālā uzveicot ASV. Jaukto dzimumu pāros Latvijai zeltu toreiz atnesa Poļina Rožkova un Agris Lasmans. Pēdējos gados populārākā kērlinga komanda Latvijā ir bijusi Kērlinga klubs ''Rīga'', kas trīs gadus pēc kārtas izcīnījis Latvijas čempionu titulu.
Kērlings nav īpaši populārs Latvijā, tomēr cilvēku interese laika gaitā aug. Sporta veids nav tas apmaksātākais, tomēr jaunieši piesakās un šo sporta veidu vismaz izmēģina. Vai tas ar laiku kļūs iemīļots un populārs letiņu vidū? Maz ticams, tomēr neapstrīdami var secināt, ka tas ir populārāks nekā brīdī, kad tas ienāca Latvijas sporta pasaulē. Informācija internetā liecina, ka kērlingu Latvijā var izmēģināt Rīgā, Ventspilī un Tukumā. Latvijā jau ir reģistrēti vairāki simti kērrlinga spēlētāju. Šim sporta veidam ir īpašas apmācības, kurās var apgūt tā pamatus. Nepieciešami vien maiņas apavi, kā arī silts un ērts apģērbs. Pasākums nav lēts, tomēr nekad nevar zināt, kad parasts hobijs kļūs par neatņemamu dienas sastāvdaļu.
Informējam, ka arī kādā no mājīgajiem ''SynotTip'' sporta bāriem Tev var paspīdēt iespēja kādreiz vērot kādu aizraujošu kērlinga spēli.
Reģistrējies ''synottip.lv'', veic iemaksu ar kodu “sports30” un saņem trīs bezriska likmes 10 eiro vērtībā, kā arī 10% zaudējuma atmaksu līdz pat 100 eiro!