synottip

TOP 5 spēcīgākās un labāk apmaksātās basketbola līgas pasaulē

Gan Latvijā, gan pasaulē ir daudz jauniešu, kuri kāro savu nākotni saistīt ar basketbolu. Reti kuram tas izdodas, tomēr piedāvājam ieskatu piecās vislabāk apmaksātajās, prestižākajās, spēcīgākajās un labākajās basketbola līgās visā pasaulē.

  1. Nacionālā basketbola asociācija (NBA)

Tikai pašsaprotami, ka NBA ir visādā ziņā prestižākā basketbola līga visā pasaulē. Šogad tiek aizvadīta jau turnīra 78. sezona. Līgu pārstāv 30 komandas — 29 no ASV un viena no Kanādas. Sezonas sākumā NBA fiksēja rekordlielu statistiku, reģistrējot 40 dažādu valstu pārstāvjus spēlētāju vidū. Teju katra jaunā basketbolista sapnis ir nonākt šajā turnīrā. Jāpiemin, ka no šī čempionāta nevar izkrist, tomēr retu reizi līga paplašinās, piesaistot jaunus klubus. Pēdējo reizi gan tas notika 2004. gadā, kad NBA ieviesa Šarlotes »Bobcats» (tagad Šarlotes »Hornets»).

Minimālā alga NBA spēlētājam ir 1.1 miljons ASV dolāru. Algu griesti gan bieži vien NBA mainās, tāpēc tādas maksimālās algas īsti nemaz nav. Šosezon lielākās algas īpašnieks ir Goldensteitas »Warriors» līderis Stefens Karijs, kurš nopelna nepilnus 52 miljonus. Liela daļa no vadošajiem spēlētājiem pelna desmitiem miljonu.

NBA var nonākt caur brīvo aģentu tirgu vai arī caur draftu jeb spēlētāju izvēli, kuras process norisinās pirms katras sezonas. Par visu laiku labākajiem basketbolistiem tiek uzskatītas tieši tādas izbijušas NBA superzvaigznes kā Maikls Džordans, Lebrons Džeimss un Kobe Braients. NBA kopā spēlējuši septiņi latvieši, no kuriem divi to dara joprojām.

  1. Eirolīga

Eirolīga tiek uzskatīta par NBA alternatīvu Eiropā. Turnīrā šosezon piedalās 18 komandas no deviņām valstīm. Bieži vien Eirolīgā gan mainās dalībnieces — gan pievienojas, gan izstājas komandas. Komandas sezonas gaitā aizvada divas spēles pret katru klubu — vienreiz savā laukumā, vienreiz viesos. Tas nozīmē, ka spēlētājiem ir lieliska iespēja apceļot Eiropu.

Tiek lēsts, ka Eirolīgas spēlētāji vidēji pelna 370 līdz 740 tūkstošus eiro par vienu sezonu. Jāpiemin gan, ka ir spēlētāji, kuri spēj nopelnīt pat piecus miljonus eiro par vienu gadu šajā līgā, kamēr vājākie basketbolisti pelna nedaudz virs 135 tūkstošiem eiro.

Eirolīgas sezona parasti ilgst no oktobra līdz aprīlim jeb aptuveni septiņus mēnešus. Karjeras norietā uz Eirolīgu reizēm ir pārgājuši arī labi zināmi NBA spēlētāji. To starpā ir Nikola Mirotičs, Kemba Vokers un citi. Karjeru Eirolīgā tikmēr ir uzsāca labi zināmais Luka Dončičs. Arī latvieši Eirolīgā nav nekas pārsteidzošs. Piemēram, Kauņas »Žalgiris» rindās patlaban spēlē Rolands Šmits.

  1. Spānijas ACB līga

Likumsakarīgi, ka ACB līgā startē tikai Spānijā bāzētas komandas, jo tas ir vietējais čempionāts. Šī ir jau 41. sezona, kurā startē 18 vienības. Spānija ir ļoti spēcīga valsts basketbola ziņā, tāpēc nav brīnums, ka arī viņu vietējais turnīrs ir ļoti konkurētspējīgs.

ACB līgas spēlētāji pelna aptuveni 180 līdz 460 tūkstošus eiro par vienu sezonu. Vadošo basketbolistu atalgojums gan var sasniegt pat miljonu. Jāpiemin, ka tādu šajā turnīrā gan nav daudz. Inflācija gan ir redzama arī basketbolā, tāpēc ik gadu spēlētāju algu griesti aug. ACB līga tika atklāta pirms 67 gadiem. Visu laiku spēcīgākās Spānijas basketbola brigādes ir Madrides »Real», kuras kontā ir 36 čempionu tituli, un »Barcelona», kurai ir 20 uzvarētāju trofejas. Jāpiemin, ka abi šie ACB līgas klubi startē arī Eirolīgas ietvaros.

Ļoti daudz talantīgi basketbolisti, kuriem nav izdevies izveidot karjeru NBA, turpina profesionālo basketbolu tieši šajā čempionātā. Karjeru tikmēr šeit ir iesākuši brāļi Marks un Pols Gazoli.

  1. Turcijas Basketbola superlīga (BSL)

BSL ir Turcijas lokālais čempionāts, kas pirmo reizi tika izspēlēts jau pirms 120 gadiem. Oficiāli gan turnīrs tika atklāts 1966. gadā. Šosezon tajā startē 16 komandas — astoņas labākās vienības kvalificējas izslēgšanas spēlēm, bet pēdējo divu vietu īpašnieces noslīd divīziju zemāk, ļaujot nākamsezon turnīrā startēt zemāk esošās divīzijas labākajām komandām.

Šis ir viens no retajiem gadījumiem, kad pat internetā nevar atrast akurātu informāciju par spēlētāju ienākumiem. Informācija nav precīza, tomēr ir diezgan droši, ka šīs līgas spēlētāji pelna provizoriski tik pat daudz, cik Spānijas ACB līgā un Eirolīgā.

Šī turnīra vadošās komandas bieži vien piedalās arī dažādās Eirokausu spēlēs, bet dažas vienības startē Eirolīgā. Šīs līgas klubus ir pārstāvējuši tādi latviešu basketbolisti kā Jānis Timma, Artūrs Žagars, Kristers Zoriks un citi.

  1. Vācijas Basketbola bundeslīga (BBL)

Liela daļa basketbola entuziastu tic, ka šis turnīrs varētu būt pat viens no spēcīgākajiem visā Eiropā. Lai vai kā, dotajā brīdī tas tiek uzskatīts par vidus līmeņa čempionātu. Turnīra spēles ir labi apmeklētas, līgai ir labs mārketinga plāns un iespaidīgs budžets, kā arī turnīrā spēlē daudz vietējo talantu. Vācija rūpējās par basketbola attīstību savā zemē, tāpēc nav brīnums, ka tieši šī izlase pērn kļuva par pasaules čempioni.

Arī šajā čempionātā dalību ņem 18 franšīzes. Šogad tiek aizvadīta jau 58. BBL sezona. Šis ir viens no retajiem čempionātiem, kas sākas jau septembrī, bet noslēdzas vien jūnija vidusdaļā. Pirmo sešu vietu īpašnieces iekļūst »play-off», bet septītā, astotā, devītā un desmitā pozīcija izspēlē »play-in» turnīru gluži kā NBA. Pēdējo divu vietu īpašnieces atstāj augstāko divīziju.

Šīs līgas komandas jau vairs basketbolistiem tik daudz nemaksā, tāpēc arī latvieši uz šo turnīru nelaužas. Informācija internetā liecina, ka spēlētājiem šajā turnīrā ir mēnešalgas, nevis fiksēta summa par sezonu. Lai vai kā, kalibra ziņā BSL demonstrē augstas kvalitātes basketbolu.

Informējam, ka arī kādā no mājīgajiem ”SynotTip” sporta bāriem Tev var uzrasties lieliska iespēja vērot kādu foršu basketbola dueli.

Reģistrējies ”synottip.lv”, veic iemaksu ar kodu “sports30” un saņem trīs bezriska likmes 10 eiro vērtībā, kā arī 10% zaudējuma atmaksu līdz pat 100 eiro!