synottip

ASV, Eiropa un Skandināvija: kur ir spēcīgākās un apmaksātākās hokeja līgas?

Hokejs ir viens no populārākajiem sporta veidiem Latvijā. Tas gan ir iemīļots visā pasaulē un jaunie hokejisti tā vien cer, ka kādu dienu viņiem izdosies sasniegt hokeja virsotni. Piedāvājam ieskatu piecās spēcīgākajās un vislabāk apmaksātajās hokeja līgās visā pasaulē.

  1. Nacionālā hokeja līga (NHL)

Likumsakarīgi, ka NHL ir līdere starp visiem hokeja čempionātiem. Šādu līmeni var sasniegt tikai individuāli perfekti hokejisti, kuri ir galvas tiesu priekšā parastam cilvēkam, kas nodarbojas ar šo sporta veidu. Jauno hokejistu mērķis ir tieši šī līmeņa sasniegšana, jo NHL tiek spēlēts ne vien augstākā kalibra hokejs, bet tiek maksātas arī lielākās algas.

NHL sastāv no 32 komandām, no kurām 25 vienības ir bāzētas ASV, bet septiņas – hokeja dzimtenē Kanādā. Līgā nav izkrišanas principa, tomēr ir regulārā sezona un izslēgšanas spēles. Pamatturnīrā tiek aizvadītas 82 spēles, bet ”play-off” kārtā tiek tikai labākie klubi. Čempiones rīcībā nonāk prestižais Stenlija kauss. Šogad tiek aizvadīta jau 107. NHL sezona.

Minimālā NHL spēlētāja alga ir 750 tūkstoši ASV dolāru. Vidēji katrs NHL spēlētājs gan pelna 3.5 miljonus ASV dolāru, bet visvairāk iekasē tieši Kolorado ”Avalanche” centra pozīcijas uzbrucējs Neitans Makinons, kura kontā šogad ieripoja 12.6 miljoni.

Uz NHL ledus turnīra pastāvēšanas laikā ir kāpuši 22 latvieši. Līgā var nokļūt caur brīvo aģentu tirgu vai arī caur draftu jeb spēlētāju izvēli, kas norisinās katru gadu pirms jaunās sezonas. Kopā NHL ir bijuši draftēti tieši 60 latvieši. Patlaban gan tur spēlē četri letiņi, no kuriem zināmākais ir ilggadējais Bufalo ”Sabres” kapteiņa asistents Zemgus Girgensons.

  1. Zviedrijas hokeja līga (SHL)

SHL ir labākā alternatīva hokejistiem, kuriem nav izdevies piepildīt NHL sapni. Naudas ziņā gan turnīrs krietni iepaliek no NHL, tomēr demonstrētā hokeja līmenis ir augsts. Pieejamā informācija liecina, ka labākie hokejisti nopelna līdz 50 tūkstošiem eiro gadā.

Šī jau ir 49. SHL sezona un šosezon tajā startē 14 klubi. Visu laiku titulētākā SHL komanda ir ”Djurgårdens IF”, kuras kontā ir 16 tituli. Pērn par čempioni tikmēr tika kronēta ”Växjö Lakers” komanda, kurai šis bija jau ceturtais triumfs Zviedrijas meistarsacīkstēs.

Šo līgu ir paguvuši pārstāvēt 23 latvieši. Turnīrā joprojām ir trīs aktīvi letiņi – Mārtiņš Dzierkals, Kristiāns Rubīns un visu laiku rezultatīvākais SHL letiņš Rodrigo Ābols. Šajā līgā var nokļūt, ja spēlētājam ir lielisks aģents. Drafta fāzei cauri nav jāiziet un tāpēc šis ir bijis iemīļots gala mērķis jaunajiem latviešu prospektiem. Daļa no tiem arī uzaug Zviedrijā.

  1. Amerikas hokeja līga (AHL)

AHL iet roku rokā ar NHL, jo AHL komandas patiesībā ir vien NHL fārmklubi. Šī tiek uzskatīta par līgu, kur tiek audzināta nākamā NHL paaudze. Lai arī viena daļa hokejistu spēj iekļūt NHL caur šo čempionātu, otra daļa spēlētāju paliek AHL arī uz visu karjeru, lai pelnītu iztiku. Liela daļa latviešu ir izgājuši cauri šai fāzei, lai izsistu savu vietu NHL. Daži no tiem ir Artūrs Šilovs un arī Uvis Balinskis, kuri gan vēl ir proceša, lai šo panāktu.

Apmaksātākie AHL spēlētāji pelna aptuveni 120 tūkstošus ASV dolāru gadā, bet mazāk pieprasītie sportisti var sasniegt 32 tūkstoši atzīmi par sezonu. Jāpiemin, ka liela problēma atalgojumā ir gan NHL, gan AHL reitingu kritums.

Jaunie hokejisti spēlē AHL parasti NHL karjeras sākumā. Ne pārāk reti hokejisti pievienojas arī vienkārši no citām līgām, tomēr visbiežāk hokejisti šeit ir savas karjeras ievadā, lai attīstītu talantu un izcīnītu vietu savā sastāvā. Reizēm tie tik arī atskaitīti, praktiski zaudējot cerības uz NHL.

  1. Somijas Liiga

Skandināvijā hokeju dievina un tikai likumsakarīgi, ka lokālais čempionāts arī Somijā ir ļoti kvalitatīvs. Hokejistu ienākumi šajā čempionātā varētu būt ļoti līdzīgi Zviedrijas meistarsacīkstēm.

Līgā šosezon startē 15 komandas. Šī ir jau turnīra 49. sezona. Somijā to mēdz dēvēt par ”SM-liiga”. Sešas labākās pamatturnīra komandas automātiski iekļūst ceturtdaļfinālā, kamēr septītā, astotā, devītā un desmitā vieta cīnās, lai nodrošinātu vietu ”play-off” caur ”wild-card” fāzi, vai noslēgtu sezonu. Pārējām piecām vienībām sezona beidzas priekšlaicīgi.

Atgādināsim, ka Somijas pēc spēka otrais labākais čempionāts ir ”Mestis” līga, kurā pirms kāda laika piedalījās arī Jelgavā bāzētā vienība ”Zemgale”/LLU (tagad ”Zemgale”/LBTU). Somijā uzaug liela daļa Latvijas jaunās hokeja paaudzes.

  1. Čehijas ekstralīga

Čehijas augstākās divīzijas hokeja sacensības ir samērā jauns čempionāts. Šī ir vien 31. sezona čempionātam, kurā patlaban startē 14 klubi. Pirmo četru vietu īpašnieces automātiski iekļūst ceturtdaļfinālā, bet piektās līdz 12. vietā esošās komandas iziet cauri astotdaļfināla kārtai. Pirmspēdējā pozīcija sezonu noslēdz tāpat, bet pēdējā komanda atstāj turnīru, lai nākamajā sezonā dotu iespēju zemāk esošās divīzijas uzvarētājai.

Šajā līgā kopā ir spēlējuši 38 latvieši, no kuriem zināmākais ir Roberts Bukarts. Viņš šo turnīru pārstāv joprojām, spēlējot vidusmēra komandas ”Vitkovice” rindās. 365 karjeras mačos viņš guvis 125 vārtus un atdevis 153 rezultatīvas piespēles, kopā iekrājot 278 punktus. Pašsaprotami, ka viņš ir visu laiku rezultatīvākais latvietis, kurš jebkad spēlējis Čehijas ekstralīgā.

Turnīrs ir lieliska alternatīva tiem hokejistiem, kuri nevar tikt augstāka mēroga līgu komandās, vai arī tās piedāvā mazāku atalgojumu. Ne velti šo līgu ir pārstāvējuši ļoti daudz latviešu hokejisti. Algas šajā čempionātā ir ļoti svārstīgas.

Informējam, ka arī kādā no mājīgajiem ”SynotTip” sporta bāriem Tev var pavīdēt unikāla opcija vērot kādu aizraujošu hokeja cīņu.

Reģistrējies ”synottip.lv”, veic iemaksu ar kodu “sports30” un saņem trīs bezriska likmes 10 eiro vērtībā, kā arī 10% zaudējuma atmaksu līdz pat 100 eiro!

Sporta bonuss
BEZRISKA LIKMES UN NAUDAS ATMAKSA