synottip

Florbola rašanās: mīklainais un neizpētītais sporta veids

Florbola rašanās: mīklainais un neizpētītais sporta veids

Lai gan Latvijā florbols ir viens no populārākajiem sporta veidiem, pasaulē tas tik iemīļots vēl nav. Florbols ir viens no jaunākajiem modernajiem sporta veidiem un reti kurš zina tā pirmsākumus.

Florbols ir samērā jauns sporta veids. Starptautiskā Florbola federācija (IFF) ir šī sporta veida galvenais koordinators, kas dibināts vien 1986. gadā. IFF uzraudzībā patlaban ir 49 valstis, kurās tiek spēlēts florbols. Kopā reģistrēti vairāk kā 3 000 klubu un 270 000 spēlētāju visā pasaulē. Sporta veids gan vispopulārākais ir tieši Zviedrijā, Somijā, Šveicē, Čehijā un arī Latvijā. Vairāk kā puse no reģistrētajiem florbolistiem nāk tieši no Zviedrijas. Sporta veids ir radīts kā alternatīva hokejam - ar krietni mazāku traumu risku. Spēle gan joprojām prasa gan ātrumu, gan izturību, gan prasmes un ir ļoti enerģiska.

Florbols ir komandas sporta veids, kas ir ļoti līdzīgs hokejam, taču tiek spēlēts iekštelpās ar plastikāta nūjām un caurumainu bumbiņu. Mērķis gan paliek nemainīgs - trāpīt šo spēles priekšmetu pretinieku vārtos. Atšķirības noteikumos no hokeja - nav zonas pārkāpuma jeb aizmugures, spēlētāji nedrīkst spēles laikā aiztikt bumbiņu ar roku un ir krietni mazāk iemetienu. Spēle ir sadalīta trīs nogriežņos jeb periodos un katrs no tiem ilgst 20 minūtes. Junioru florbolā periodu ilgumi atšķiras, tāpat kā pārtraukumi starp trešdaļām. Tāpat kā hokeja, arī florbola laukuma stūri ir ieapaļi. Vārtu izmērs ir 160x115 centimetri, bet apmaļu augstums sasniedz 50 centimetrus. Paša laukuma izmērs ir 40x20 metri.

Interesanti, ka neviens īsti nezina, kurā valstī ir radies florbols. Lai vai kā, pirmā florbola spēle tika aizvadīta Zviedrijas pilsētā Gēteborgā. Tas notika 1968. gadā. Informācija gan liecina, ka 1958. gadā šis sporta veids ir spēlēts arī ASV teritorijā, jo Mineapolisā esot bijusi izgudrota pirmā florbola nūja no plastmasas. Pirmais oficiālais florbola klubs gan ticis reģistrēts 1979. gadā Zviedrijā ar nosaukumu Sala IBK (Indoor Bandy Klubb) un jau 1989. gadā Zviedrija kļuva par pirmo valsti, kas organizēja profesionālo florbola līgu. Vēl interesantāk, ka Singapūra ir pirmā Dienvidaustrumāzijas valsts, kas sāka spēlēt florbolu. Šai valstij pieder vairāki tituli, kā arī tā dievina bieži vien rīkot dažādus starptautiskus čempionātus. Florbols ir arī viens no retajiem sporta veidiem, kuru vairākās valstīs dēvē savādāk. Piemēram Somijā to sauc par ''hall bandy'' jeb ''halles bendiju''. Zviedrija un Norvēģija tikmēr florbolu dēvē par ''indoor bandy'' jeb ''iekštelpu bendiju''. Katram savs, ne tā? Lai gan florbols 2013. gadā tika demonstrēts īpašajās ziemas Olimpiskajās spēlēs (OS), oficiāli OS sporta veidu sarakstā tas vēl nav iekļauts.

Latviju var uzskatīt par vienu no florbola lielvalstīm un daļu no šī sporta veida elites. IFF pasaules rangā Latvijas vīriešu izlasei ir piešķirts piektās spēcīgākās izlases gods visā pasaulē. Dāmu valstsvienība tikmēr pēc 2023. gadā aizvadītā Pasaules čempionāta (PČ) pakāpās par pozīciju augstāk, apsteidzot Norvēģiju, un nu ir septītā spēcīgākā florbola valsts.

Pasaules vadošās florbola nācijas gods bez diskusijām patlaban pieder Zviedrijai. Šī nācija dominē starp abiem dzimumiem. PČ kā vīriešiem, tā arī sievietēm norisinās reizi divos gados. Kopā ir aizvadīti 14 šādi turnīri. Zviedrijas vīriešu izlase ir izcīnījusi zeltu 10 no šiem 14 čempionātiem, pārējos tiekot pie sudraba. Zviedrijas dāmas tikmēr ir izcīnījušas zeltu pēdējos deviņos čempionātos pēc kārtas, pēdējo reizi netiekot finālā pirms teju 20 gadiem - 2005. gadā, kad čempionāts norisinājās Singapūrā. Mūsu vīriešu valstsvienības augstākais rezultāts PČ ir piektā vieta, ko ir izdevies sasniegt septiņos čempionātos, turklāt pēdējos trīs pēc kārtas. Latvijas sieviešu izlases augstākais sasniegums tikmēr ir ceturtā vieta 2007. gada PČ, kas norisinājās Dānijā. Toreiz izlase bronzas mačā ar rezultātu 1:7 kapitulēja Šveicei.

Par augstākā līmeņa florbola turnīru Latvijā tiek uzskatīta ''Elvi'' florbola līga vīriešiem jeb Latvijas čempionāts. Pirmā sezona tika aizvadīta 1993. gadā un kopš laika tā pieprasījums pēc šī sporta veida ir tikai audzis. Titulētākā Latvijas florbola komanda patlaban ir Cēsu ''Lekrings'', kuras kontā ir astoņi Latvijas čempiontituli. Tuvākā sekotāja ar pieciem tituliem ir ''Ķekava'', kas gan pēdējo reizi triumfēja 2003./2004. gada sezonā un vairs nav tik augsta līmeņa komanda. Interesanti gan, ka līdz 2010. gadam šajā it kā Latvijas čempionātā piedalījās arī viena komanda no Igaunijas.

Patlaban Latvijas čempionātā startē 11 komandas un tās sacenšas pēc vienkārša principa. Komandas savā starpā pamatturnīra ietvaros tiekas divas reizes - vienreiz savā laukumā, vienreiz pretējā. Kopā tiek aizvadītas 20 cīņas. Par uzvaru pamatlaikā tiek piešķirti trīs punkti, par uzvaru pagarinājumā vai pēcspēles metienos divi punkti, par zaudējumu pagarinājumā vai pēcspēles metienos viens punkts, bet par parastu zaudējumu pie punktiem netiek. Tā pēc visām spēlēm astoņas labākās komandas tiek izslēgšanas spēlēs. Pirmā komanda spēlē ar astoto, otrā ar septīto u.t.t. Sērija parasti ilgst līdz četrām uzvarām, tiekot tālāk komandai, kas šo mērķi sasniedz. Finālā čempiones noskaidrošanai pietiek ar vienu spēli un tam par godu tiek rīkots grandiozs šovs ''Arēna Rīga'' telpās.

Florbols gan nav tas apmaksātākais sporta veids. Īpaši jau Latvijā florbolistiem algas par spēlēšanu netiek īsti maksātas un tas vairāk ir hobijs. Lai vai kā, šis hobijs letiņiem ir īpaši mīļš. To pierāda arī tas, ka ar Latvijas čempionātu viss nebeidzās. Ir arī otrā un trešā divīzija florbolā vīriešiem jeb 1. un 2. līga. Tāpat arī sievietēm ir Virslīga un 1. līga. Arī veterāniem ir divas vecuma grupas - 35+ un 45+. Jaunums ir arī Latvijas - Igaunijas apvienotā florbola līga, kurā startē četras komandas no Latvijas un divas no Igaunijas. Nevar aizmirst arī to, ka puišiem un meitenēm ir praktiski visu vecumu grupu čempionāti Latvijā.

Latvijas talantīgākie florbolisti gan bieži vien izvēlas savas karjeras turpināt ārzemēs, kur par šī sporta veida spēlēšanu arī tiek pieklājīgi maksāts. IFF savā mājaslapā ir publicējusi sarakstu ar četrām spēcīgākajām līgām jeb florbola turnīriem pasaulē. Tie gan nav sarindoti konkrētā secībā, taču starp tiem ir Zviedrijas Superlīga, Čehijas Superlīga, Somijas F-līga un Šveices Nacionālā līga. Tajos ir spēlējuši vairāki latvieši. Par vadošajiem Latvijas florbolistiem tiek uzskatīti Artis Raitums un Atis Blinds. Raitums ir izlases rekordists aizvadīto spēļu ziņā (53), kamēr Blindam pieder rekords visvairāk gūtajos punktos izlasē (58).

Jāpiemin, ka tieši no 31. janvāra līdz 3. februārim Latvijas vīriešu izlase aizvadīs PČ kvalifikācijas turnīru Liepājā. Četrās dienās tiks aizvadītas četras spēles. Pirmajā dienā pretī stāsies Lihtenšteina, otrajā Vācija, trešajā Islande, bet pēdējā tiks aizvadīta spēle par vietas noskaidrošanu. Ja Latvija startēs A grupā, tad B grupā iedalītas Somijas, Igaunijas, Francijas un Nīderlandes izlases. Ceļazīmes uz finālturnīru iegūs četras no šīm astoņām valstsvienībām. Latvijas izlases galvenais treneris un somu speciālists Heiki Lūkonens jau ir nosaucis sastāvu gaidāmajām kvalifikācijas spēlēm un ir kaujinieciski noskaņots. Īpaši jau tāpēc, ka turnīrs tiks aizvadīts savu līdzjutēju priekšā.

Arvien populārāks paliek arī 3x3 florbols. Tas parasti tiek spēlēts uz asfalta ar krietni mazākiem vārtiem un bez vārtsarga. Spēlētāji paši drīkst sargāt vārtus, taču nedrīkst izmantot rokas. Šāda tipa florbolā ir vēl svarīgākas individuālās prasmes, jo arī pats laukums ir mazāks un tādā veidā spēlētajiem ir grūtāk apspēlēt pretiniekus. Šis florbola paveids strauji izplatās arī Latvijas jauniešu vidū un tiek pat rīkoti dažādi turnīri. Florbols ir sporta veids, kurš mūsu valstī tiek mācīts jau no bērnības. Arvien vairāk skolās sporta stundu laikā šis sporta veids tiek spēlēts. Tāpat arī tiek veidoti dažādi pulciņi un sacensības ar šo sporta veidu. Ar šādu izaugsmi florbols var arvien vairāk pietuvoties Latvijas nacionālā sporta veida titulam.

Informējam, ka arī kādā no mājīgajiem ''SynotTip'' sporta bāriem Tev var paspīdēt iespēja vērot kādu izcilu florbola spēli.

Reģistrējies ''synottip.lv'', veic iemaksu ar kodu “sports30” un saņem trīs bezriska likmes 10 eiro vērtībā, kā arī 10% zaudējuma atmaksu līdz pat 100 eiro!

Sporta bonuss
BEZRISKA LIKMES UN NAUDAS ATMAKSA