synottip

Futbola rašanās vēl pirms mūsu ēras un tā ietekme politikā

Futbola rašanās vēl pirms mūsu ēras un tā ietekme politikā

Futbols tiek uzskatīts par pašu populārāko sporta veidu visā pasaulē. To mēdz dēvēt arī par kājbumbu, taču reti kurš ir izzinājis šī sporta veida pirmsākumus. Vai zini kā tas radās?

Futbols varētu būt pats senākais sporta veids. Šī sporta veida augstākais pārvaldes orgāns ir FIFA, kurš iepriekš ir informējis, ka zinātniski pierādījumi liecina par futbola rašanos jau 2. un 3. gadsimtā pirms mūsu ēras. Eiropā jau viduslaikos tika spēlēti dažādi futbola veidi, taču katrā vietā ļoti atšķīrās noteikumi un pats spēles stils. Spēles, kas saistītas ar bumbas speršanu gan vēsturiski ir spēlētas daudz un dažādās valstīs. Par futbola dzimteni gan tiek uzskatīta Anglija. Tālajā 19. gadsimta vidū parādījās mūsdienu futbola noteikumi, kuri tika piekopti un izmantoti tieši Anglijas skolās. Tieši Anglijas Futbola asociācija savā valstī pilnveidoja šo sporta veidu un turpināja izstrādāt jaunus noteikumus, pilnveidojot futbolu kā tādu, kā arī padarot to populāru.

Pats prestižākais futbola notikums ir starptautiskais FIFA Pasaules kauss (PK), kas norisinās reizi četros gados. PK ir pats skatītākais sporta notikums pasaulē, pārspējot vasaras olimpisko spēļu skatījumu par divām reizēm. Pēdējo reizi PK norisinājās 2022. gadā, kad pasaules varenākās futbola nācijas titulu izcīnīja Argentīna, bet ar otro vietu samierinājās Francija. Visvairāk titulus līdz šim ir izcīnījusi Brazīlija, kurai tādi ir pieci. Izlase gan nav spēlējusi finālā kopš tālā 2002. gada.

Futbols ir arī neatliekama vasaras olimpisko spēļu (OS) sastāvdaļa. No vīriešu izlasēm titulētākās ir Lielbritānija jeb Anglija un Ungārija - abām valstīm pa trim čempionu tituliem. Dāmām tikmēr visu laiku labākā izlase ir ASV, kuras kontā četras zelta medaļas. Tāpat kā PK, arī OS futbols norisinās vienu reizi četros gados un nākamais ir paredzēts jau 2024. gadā, kad vadošās futbola nācijas tiksies šarmantajā Francijas galvaspilsētā Parīzē. Gan PK, gan OS izlasēm mērķis ir viens - izcīnīt čempionu titulu.

Diskusijā par pasaules visu laiku labāko futbolistu gan joprojām nav radusies vienota atbilde. No jaunās skolas futbolistiem par leģendām tiek uzskatīti Lionels Mesi no Argentīnas un Krištianu Ronaldu no Portugāles. Iepriekšējā paaudze tikmēr futbola slavas zālē ceļ Pelē un Djēgo Maradonu, kuri, diemžēl, jau ir aizsaulē. Pasaulē tiešām ir daudz ļoti labu futbolistu, tāpēc nav brīnums, ka šī sporta veida entuziasti nevar joprojām vienoties par to, kurš tad no viņiem ir visu laiku labākais.

Par spēcīgāko futbola turnīru, čempionātu jeb līgu pasaulē tikmēr tiek uzskatīta Anglijas Premjerlīga. Titulētākā Premjerlīgas komanda ar 13 čempionu trofejām ir Mančestras "United", bet pagājušā sezonā par čempioni tika kronēta Mančestras "City". Turnīrā piedalās 20 dažādas komandas, bet spēlētāja vidējā alga Premjerlīgā ir provizoriski trīs miljoni britu paundu, kas ir aptuveni trīs ar pusi miljoni eiro. Premjerlīgai gan ir daudz mazāk spēcīgu, populāru un apmaksātu alternatīvu - piemēram, Vācijas Bundeslīga, Spānijas "LaLiga", Itālijas A sērija un citas.

Ar futbolu var pelnīt arī Latvijā. Mūsu valstī tas ir apmaksātākais no sporta veidiem. Latvijas augstākajā futbola divīzijā spēlē desmit komandas, bet par Latvijas čempioni šogad tika kronēta RFS, kas vien par punktu apsteidza komandu "Riga". Lielu daļu Latvijas klubu pārstāv daudz leģionāri, tomēr arī latvieši tiek pie iespējām laukumā. Latvijas līmenī futbolisti ir vislabāk pelnošie no visu sporta veidu pārstāvjiem. Skatītāju interese gan ar katru gadu sarūk.

Aizraujošās Latvijas čempionāta cīņas gan neko neizsaka izlases ziņā, jo Latvija kā futbola valsts ir apkaunojoši vāja. Valstsvienība šogad piedalījās "Euro 2024" kvalifikācijā, kurā uzvarēja tikai vienā no astoņām spēlēm. Komanda guva vien trīs, bet ielaida 28 vārtus, finišējot pēdējā vietā savā grupā. Pēcāk valstsvienība pārbaudes spēlē kapitulēja arī Polijai, bet pavisam nesen Latvijas Futbola federācija (LFF) informēja par galvenā trenera Daiņa Kazakeviča atlaišanu. Jāatzīst, ka tik zemā punktā kā šobrīd futbols Latvijā vēl nekad nav bijis. Tam pat vairs netic kvēlākie līdzjutēji, kuri cenšas boikotēt futbola izlasi, neapmeklējot tās mājas spēles.

Arī parastajam futbolam ir alternatīvas. Piemēram, telpu futbols un pludmales futbols. Abiem šiem veidiem struktūra ir viena un pamati tāpat. Atšķirās vien spēles norises vieta jeb laukuma segyms un spēlētāju skaits laukumā, kā arī noteikumi. Pludmales futbols populārs ir tādās valstīs kā Brazīlija un Portugāle, kamēr telpu futbols tiek spēlēts arī Latvijā. Latvijā to dēvē arī par futzālu. Mūsu valsts vadošā komanda ir "Riga", kuru pārstāv portugālis Rikardinju, kurš sešas reizes ir atzīts par pašu labāko futzālistu visā pasaulē. Šī komanda bija tikai viena panākuma attālumā, lai šosezon iekļūtu Čempionu līgas (ČL) pusfinālā. Arī šī futbola veida spēlētājiem algas ir iespaidīgas un mērāmas tūkstošos.

Futbols gan nav tikai parasts sporta veids. Vairākās valstīs tas tiek celts godā un tiek izmantots pat kā līdzeklis politikā. Sporta medijs ESPN iepriekš izplatīja apgalvojumu, ka Kotdivuāras futbola izlase ir palīdzējusi nodrošināt pamieru valsts pilsoņu karam 2005. gadā. Tajā pašā laikā gan sporta veids tiek uzskatīts par tiešo Salvadoras un Hondurasas kara izraisītāju 1969. gada vasarā. Kājbumba arī saasināja notikumus Dienvidslāvijas karu laikā, kad Zagrebas "Dinamo" un Belgradas "Red Star" savstarpējās spēles laikā 1990. gada martā sākās plaši nemieri. Tas vien liecina par to, ka šis ir sporta veids, kam ir liela teikšana ne vien sportā, bet arī politikā.

Šim sporta veidam ir arī dažādi interesanti fakti. Piemēram, internetā pieejamā informācija liecina, ka lielākais futbola rezultāts vēsturē ir 149:0. Tas ticis fiksēts kādā spēlē, kurā abas komandas nezināma iemesla dēļ protestējušas, sitot pašas savos vārtus. Visiem zināms, ka futbola spēle rit aptuveni 90 minūtes, taču vai zināji, ka tās laikā katrs futbolists noskrien aptuveni 15 kilometrus? Ar dzelteno kartīti spēlētājs tiek brīdināts par izdarīto pārkāpumu, bet ar sarkano izraidīts no laukuma. Visātrāk reģistrētā sarkanā kartīte pasaulē ir spēles otrajā sekundē, kad spēlētājam to piešķīra par necenzētas leksikas lietošanu. Pirmā televīzijā pārraidītā futbola spēle tikmēr bija 1937. gadā, kad Londonas "Arsenal" pirmā un otrā komanda aizvadīja draudzības spēli savā starpā. Sports ir skaists un vēstures pārbagāts, ne tā?

Informējam, ka arī kādā no mājīgajiem “SynotTip” sporta bāriem Tev var pavīdēt iespēja vērot dažādas aizraujošas futbola spēles.

Reģistrējies “synottip.lv”, veic iemaksu ar kodu “sports30” un saņem trīs bezriska likmes 10 eiro vērtībā, kā arī 10% zaudējuma atmaksu līdz pat 100 eiro!

Sporta bonuss
BEZRISKA LIKMES UN NAUDAS ATMAKSA