synottip

Bumbas mešana persiku grozā un pirmie latvieši NBA

Bumbas mešana persiku grozā un pirmie latvieši NBA

Lai arī basketbols ir viens no populārākajiem sporta veidiem gan Latvijā, gan visā pasaulē, liela daļa joprojām nezina kā tas ir radies. Tas ko redzam patlaban, nebūt nav tas, kas bija pašā sākumā. Kā radās šis sporta veids?

Basketbola pirmsākumi meklējami 1891. gadā - Springfīldā, ASV. Par aizsācēju tiek uzskatīts Makgilas universitātes fiziskās kultūras doktors Džeimss Neismits. Līdz pat 1951. gadam šo sporta veidu mēdza dēvēt arī par groza bumbu. Zināmākais no faktiem ir persiku grozs - sākotnēji tādas stīpiņas un groza tīkliņa nebija. Pēc katra precīzā metiena bija jākāpj augšup pa trepītēm, lai bumbu no groza "izķeksētu". Persiku grozs gan 20. gadsimta ievadā tika aizvietots ar metāla stīpu. Sākotnēji spēles galvenais priekšmets bija futbola bumba. Basketbols gan turpināja attīstīties. Neismits pat nenojauta kādu apvērsumu šis sporta veids radīs. Drīz vien sporta veids pārņēma visu pasauli un nu tas ir redzams visur - televizoros, mobilajos tālruņos, datoros, uz ielām, skolās un praktiski jebkur.
Pirmā oficiālā spēle tika aizvadīta 19. gadsimta izskaņā. Toreiz spēlē piedalījās deviņi spēlētāji un mačs noslēdzās ar rezultātu 1:0. Vienīgais grozs tika trāpīts no nepilnu astoņu metru attāluma, kas ir nedaudz tālāk kā soda metiena līnija no groza mūsdienās. Laukums gan bija krietni mazāks kā tas ir patlaban galvenajos turnīros. Arī sieviešu basketbols ātri vien kļuva aktuāls un iemantoja popularitāti dāmu vidū.

Lai gan basketbols ir radies tieši ASV, tas ir populārs visā pasaulē. Citas valstis, pat basketbola dzimteni reizēm pārspēj šajā sporta veidā. Piemēram, Pasaules kauss (PK) basketbolā 2023. gadā noslēdzās ar Vācijas triumfu, kamēr ASV finišēja vien ceturtajā pozīcijā. Arī Latvija ir izcīnījusi vietu basketbola elitē - izlase PK noslēdza godpilnajā piektajā vietā, kas tik mazai valstij kā Latvija ir tiešām iespaidīgi.

Augstāk par PK gan tiek vērtētas Olimpiskās spēles (OS), kur arī tiek spēlēts basketbols. Tur gan ir jūtama ASV dominance - šī izlase triumfējusi pēdējās astoņās no desmit Olimpiādēm. Pēdējo reizi izlase netika pie OS zelta vien 2004. gadā. Vasaras OS norisinās reizi četros gados un nākamās paredzētas jau 2024. gadā, kad basketbola elite tiksies Francijas galvaspilsētā Parīzē. ASV ir gatava pierādīt, ka ir šī sporta veida marionete un plāno sūtīt cīņā basketbola smagsvarus. Tiek lēsts, ka piedalīties varētu pat Lebrons Džeimss, Stefens Karijs un citi labi zināmi sportisti, kuru vārdi basketbola pasaulē liekus jautājumus neizraisa.

Ar laiku populārs kļuva arī ielu basketbols. Šī sporta veida entuziasti ne vienmēr varēja tikt pie modernām sporta zālēm, tāpēc hobija līmenī basketbolu spēlēja uz asfalta. Bija nepieciešama vien grozs un basketbolu varēja spēlēt nestandarta sastāvos. Ilgi to dēvēja par "strītbolu" līdz brīdim, kad 2007. gadā sāka rīkot pirmos 3x3 basketbola izmēģinājuma turnīrus. Basketbols uz vienu grozu, ar nestandarta noteikumiem un agresīvāku spēli, kā arī mazāk spēlētājiem. Šis 3x3 basketbols OS ietvaros debitēja vien 2020. gadā, kad negaidīti zeltu un titulu izcīnīja tieši Latvijas komanda. Lielu daļu uzslavas par šī sporta veida popularizēšanu ir pelnījusi "Ghetto Games" komanda, kas jau ilgus gadus visā Latvijā rīko šāda tipa turnīrus, ieinteresējot ar vien vairāk jauniešus.

Par augstāko basketbola turnīru jeb līgu gan tiek uzskatīta Nacionālā basketbola asociācija (NBA). Tajā piedalās 30 komandas - 29 no ASV un viena no Kanādas. Vienības aizvada 82 spēļu garu regulāro sezonu, 16 labākajām komandām tiekot izslēgšanas spēlēs. Komandas tiek sadalītas pāros pēc pamatturnīra rezultātiem un turpina cīņu pēc izslēgšanas principa. Katrā pāri par uzvarētāju top komanda, kas pirmā izcīna četrus panākumus. Tā komandu daudzums turpina sarukt līdz finālā tiek noskaidrota čempione, kas savā īpašumā iegūst leģendāro Lerija O'Braiena trofeju. Līdz šim visvairāk titulus ir izcīnījušas Losandželosas ''Lakers'' un Bostonas ''Celtics'' komandas (17).
NBA ir paguvuši pārstāvēt septiņi latvieši. Pirmais no tiem bija Gundars Vētra, kurš nu ir basketbola treneris. Pēcāk sarakstu papildināja arī Andris Biedriņš, Dairis Bertāns, Anžejs Pašečņiks un Rodions Kurucs. Vienīgie aktīvie latvieši otrpus okeānam šajā līgā patlaban ir Dāvis Bertāns un Kristaps Porziņģis. Bertāns cīnās komandas Oklahomsitijas ''Thunder'' rindās, kamēr Porziņģis pārstāv vienu no šī gada galvenajām pretendentēm uz titulu - ''Celtics''.

Ja jaunajiem basketbola talantiem parasti primārais mērķis ir NBA, tad rezerves variants vienmēr ir Eirolīga, kas ir Eiropas spēcīgākā līga un pasaulē, visticamāk, otra spēcīgākā. Tā ir alternatīva Eiropā - viens no šiem klubiem pat ir bāzēts Lietuvā un to sauc Kauņas "Žalgiris", kuru pārstāv latviešu spēlētājs Rolands Šmits. Jāpiemin, ka ik gadu vājākās komandas pamet Eirolīgu un vietā nāk jaunas. Šīs līgas kvēlākie latviešu entuziasti joprojām cer, ka kādu dienu tur spēlēs arī kāda komanda no Latvijas. Vienīgā atšķirība no NBA ir krietni agresīvāka spēle, vairāk uz komandas kopspēli balstīts basketbols un krietni mazāks atalgojums, kas gan joprojām vadošajiem spēlētājiem ir mērāms miljonos.

Basketbols gan neaprobežojas ar eliti. To spēlē arī bērni un amatieri, kuri vienkārši šo sporta veidu mīl. Arī lokāli šis sports gūst lielu atbalstu un ir populārs. Arī Latvijā ir daudz un dažādu basketbola komandu. Titulētākā no tām ir ''VEF Rīga'', kas ir desmitkārtēja Latvijas čempione un patlaban piedalās FIBA Čempionu līgā (ČL). Tik daudz un dažādu sasniegumu kā ''VEF Rīga'' klubam, nav nevienai citai komandai no Latvijas.

Tāpat arī basketbolu dievina cilvēki, kuri, diemžēl, to nevar spēlēt pēc ierastajiem noteikumiem, jo tiem ir veselības problēmas. Ratiņbasketbols paraolimpisko spēļu programmā ir iekļauts jau kopš 1960. gada. Tam ir liels pieprasījums un jāsaka, ka basketbola noteikumi un sistēma īsti nemainās. Šajā sporta veidā ASV gan tik daudz nedominē. Lai gan pēdējās divās paraolimpiskajās spēlēs izlase uzvarēja, pēdējās desmit paraolimpiskajās spēlēs ir bijušas piecas dažādas čempiones. Arī Kanādai, Austrālijai, Nīderlandei un Francija ir bijis pa vismaz vienam zeltam. Tā vien šķiet, ka šo sporta veidu mīl teju katrs sporta entuziasts.

Vairāk par basketbola aktualitātēm lasi sadaļas ''Blogs'' apakšsadaļā ''Basketbols''. Daudz un dažādām basketbola spēlēm ir iespēja sekot līdz arī kādā no mājīgajiem ''SynotTip'' sporta bāriem.

Reģistrējies ''synottip.lv'', veic iemaksu ar kodu “sports30” un saņem trīs bezriska likmes 10 eiro vērtībā, kā arī 10% zaudējuma atmaksu līdz pat 100 eiro!

Sporta bonuss
BEZRISKA LIKMES UN NAUDAS ATMAKSA