synottip

Teniss: jaunākais sporta veids pasaulē un tā rašanās

Teniss: jaunākais sporta veids pasaulē un tā rašanās

Teniss ir sporta veids, kurš ar katru dienu kļūst vēl populārāks. Tas ir samērā jauns sporta veids un reti kurš ir izzinājis tā pirmsākumus. Vai Tu pazīsti tenisu?

Pati spēle ir samērā vienkārša un tā norisinās laukumā, ko dēvē par kortu. Tas var būt gan no māla, gan zālāja, gan arī iekštelpās jeb hallē. Sportisti izmanto stīgotu raketi, lai pārsistu bumbiņu pāri tīklam otrā korta pusē tā, lai pretinieks to nespētu pārsist atpakaļ. Bumbiņai gan ir jāpiezemējas laukumā. Ja tā izlido ārpus laukuma, punktu saņem pretinieks. Cīņa parasti aizņem vienu līdz trīs stundas, bet pasaulē ilgākā tenisa spēle ir reģistrēta 2010. gadā, kad duelis starp Džonu Isneru un Nikolasu Mahutu ieilga 11 stundās un piecās minūtēs.

Pats korts gan vienmēr ir gluds un taisnstūra formas. Garums un platums atšķirās no spēles veida - vienspēlēs un dubultspēlēs tas atšķiras. Teniss ir gan solo, gan komandas sporta veids. Vienspēlēs uz korta redzamas cīņas 1:1, bet dubultspēlēs tenisisti cīnās 2:2 formātā. Tenisistu sasniegumi tiek arī novērtēti ar ranga punktiem, kas pēcāk veido rangu jeb sarakstu ar spēcīgākajiem tenisistiem. WTA rangā tiek iekļautas sievietes, bet ATP rangā - vīrieši.

Teniss ir radies 19. gadsimta beigās un sākotnēji tas izplatījās valstīs, kurās cilvēki komunicē angļu valodā. Īpaši šo sporta veidu cienīja sabiedrības augstākie slāņi. Par oficiālo sporta veida dzimteni tiek uzskatīta Anglijas pilsēta Birmingema. Tenisa noteikumi vienmēr ir bijuši samērā vienkārši un nemainīgi. Vienīgās izmaiņas bija 1970. gados, kad tika ieviests taibreiks. Kopš tā laika noteikumi nav mainījušies un teniss diskutabli ir starp pieciem populārākajiem sporta veidiem visā pasaulē, priecējot miljardiem šī sporta veida entuziastus.

Sporta veids ir īpašs ar to, ka spēlētājiem ir jāprot cienīt vienam otru. Tenisisti var tikt sodīti un pat diskvalificēti par necieņas izrādīšanu spēles laikā. Skatītāji spēles gaitā vienmēr klusē un pēc gūtajiem punktiem sāk plaudēt. Ja agrāk šo sporta veidu, galvenokārt, spēlēja vien sabiedrības augstākie slāņi, tad tagad šajā sporta veidā ielaužas arī parastie ļaudis. Talantīgiem šī sporta veida spēlētājiem var sanākt nopelnīt miljonus ar uzvarām profesionālās cīņās. Hobija līmenī tenisu tikmēr spēlēt var jebkurš pat Latvijā - atliek tikai atrast kortu.

Arī šajā sporta veidā dalās domas par to, kurš tad ir visu laiku labākais tenisists pasaulē. Diskusijās gan visbiežāk tiek iekļauti tādi vārdi kā Rodžers Federers no Šveices, titulētā serbu zvaigzne Novaks Džokovičs un spānis Rafaels Nadals. Bukmeikeri uzskata, ka tieši Džokovičs triumfēs Austrālijas Open 2024 turnīrā, piešķirot viņa uzvarai koeficientu 2.00. Vistuvāk viņam ir vien Karloss Alkarass ar reizinātāju 3.90. Teniss ir ļoti apmaksāts sporta veids un visi šie spēlētāji ir miljonāri. Lielāko tenisa turnīru balvu fondi parasti ir mērāmi desmitos miljonu eiro. Par prestižākajiem tenisa turnīriem tiek uzskatīti četri ''Grand Slam'' turnīri: Austrālijas atklātais čempionātsVimbldonas čempionātsFrancijas atklātais čempionāts un ASV atklātais čempionāts. Visi šie turnīri norisinās pakāpeniski un nepārklājas, bet populārākais no tiem ir Vimbldonas, kurš skaitās pats senākais tenisa turnīrs visā pasaulē, kā arī prestižākais. Pirmais Vimbldonas turnīrs tika aizvadīts tālajā 1877. gadā. Visapmaksātākais turnīrs līdz šim ir bijis 2022. gada ASV atklātais čempionāts, kad uzvarētājam tika piesolīti 2.6 miljoni ASV dolāru. Toreiz uzvaras laurus plūca iepriekš minētais Alkarass.

Par visu laiku labāko tenisisti tikmēr tiek uzskatīta bijusī amerikāņu superzvaigzne Serēna Viljamsa, kura nu jau ir sasniegusi 42 gadu atzīmi. Viņa ir uzvarējusi 23 ''Grand Slam'' turnīros vienspēlēs un ir četru OS zelta medaļu īpašniece. Profesionālie turnīri viņas bankas kontā ienesuši vairāk kā 80 miljonus ASV dolāru. Viņa ir visu laiku vislabāk apmaksātā tenisiste pasaulē, bet starp abiem dzimumiem viņa ieņem ceturto pozīciju. Karjeru viņu ir noslēgusi, bet tās laikā viņa vairākkārt bija WTA ranga līdere un šī sporta veida cienītāju mīlule jeb favorīte.

Zināmākais latviešu tenisists tikmēr ir Ernests Gulbis, kurš nu jau ir 35 gadus vecs un noslēdzis savu profesionālo karjeru. Karjeras gaitā tenisists uzvarējis 248 no 487 no tenisa cīņām (50.9%). Uz brīdi latvietis atradies ATP ranga 10. vietā, kas nozīmē, ka viņš bijis starp pasaules desmit labākajiem tenisistiem. No mūsu dāmām zināmākā tikmēr ir Jeļena Ostapenko, kura uz brīdi ir bijusi arī pasaules piektā labākā rakete, bet patlaban WTA rangā ieņem 13. pozīciju. Latviete karjeras laikā ir uzvarējusi 342 no 551 tenisa spēlēm (62.1%) un nopelnījusi vairākus miljonus eiro. Ostapenko ir vien 26 gadus veca un lielākā daļa karjeras viņai vēl ir priekšā. Abi šie minētie latvieši iepriekš ir izcīnījuši arī ievērojamas uzvaras vadošajos turnīros.

Olimpiskajās spēlēs (OS) šis sporta veids debitēja jau 1896. gadā, kad tās norisinājās Grieķijas pilsētā Atēnās. Sporta veids gan tika izņemts no programmas pēc 1924. gada OS, taču atgriezās programmā 1988. gadā. Pirms 21. gadsimta vairākkārt ar bronzas godalgām tika apbalvoti abi pusfināla zaudētāji, reizēm nemaz neaizvadot cīņu par trešo vietu. Pēdējās OS tenisā vīriešiem triumfēja Vācijas pārstāvis Aleksandrs Zverevs, tiekot pie zelta Japānas galvaspilsētā Tokijā. Tas notika 2020. gadā.

Parastā tenisa alternatīva ir galda teniss, ko mēdz dēvēt arī par pingpongu. Interesanti, ka tas skaitās viens no pazīstamākajiem jaunajiem sporta veidiem visā pasaulē. Spēles princips ir tāds pats, tikai spēle notiek iekštelpās un laukuma vietā tiek izmantots taisnstūra galds ar cietu virsmu. Parasti tas ir zaļā vai tumši zilā krāsā, kā arī galdu uz pusēm sadala aptuveni 15 centimetrus augsts tīkliņš. Spēle parasti rit līdz trim vai četriem uzvarētiem setiem. Setu uzvar spēlētājs vai duets, kurš pirmais savāc 11 punktus. Arī galda tenisā ir gan vienspēles, gan dubultspēles. Interesanti, ka tieši šis sporta veids savā ziņā 1970. gados sasildīja ASV un Ķīnas savstarpējās attiecības. ASV galda tenisisti toreiz tika uzaicināti piedalīties turnīrā Ķīnā un pēcāk Ķīnu apmeklēja arī toreizējais ASV prezidents Ričards Niksons. Interesanti, ka no 1930. līdz 1950. gadam šis sporta veids bija aizliegts PSRS, jo atbildīgās amatpersonas uzskatīja, ka galda teniss ir bīstams cilvēku acīm. Galda teniss ir balstīts, galvenokārt, uz tehniku un aizsardzību. 1936. gadā Čehijas galvaspilsētā Prāgā norisinājās Pasaules čempionāts (PČ) galda tenisā un diviem spēlētājiem, kuri spēlē tieši aizsardzības stila galda tenisu, bija vajadzīga vairāk nekā stunda, lai gūtu vienu punktu.

Tenisu dievina visapkārt globusam. Arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir iespēja nodarboties ar sporta veidu vārdā ratiņteniss. Tas ir ļoti tehnisks un taktisks sporta veids, kurš tiek piekopts vairāk nekā simts pasaules valstīs. Tas ir ļoti līdzīgs parastajam tenisam. Būtiska atšķirība gan ir, ka šajā paraolimpiskajā tenisā jeb ratiņtenisā bumbiņa drīkst atsisties pret zemi divreiz, nevis vienreiz, kā tas ir parastajā tenisā. Otrais bumbiņas atsitiens var būt gan laukuma iekšienē, gan arī ārpus tā. Ratiņteniss tiek spēlēts speciālā ratiņkrēslā, kas paredzēts tieši šim sporta veidam, lai spēlētājiem nodrošinātu labāku balansu.

Teniss ir tik populārs sporta veids, ka tas bieži vien tiek apspēlēts arī populāros animācijas seriālos. Bieži vien tas tiek humoristiski iekļauts multfilmās ''Simpsoni'' un ''Mana trakā ģimenīte''. Lai arī Latvijā to tik daudz cilvēki nespēlē un neizprot, tas joprojām ir viens no vadošajiem sporta veidiem visā pasaulē.

Informējam, ka arī kādā no mājīgajiem ''SynotTip'' sporta bāriem Tev var paspīdēt iespēja vērot gan parastā, gan galda tenisa mačus. Koeficienti laika gaitā var mainīties.

Reģistrējies ''synottip.lv'', veic iemaksu ar kodu “sports30” un saņem trīs bezriska likmes 10 eiro vērtībā, kā arī 10% zaudējuma atmaksu līdz pat 100 eiro!

Sporta bonuss
BEZRISKA LIKMES UN NAUDAS ATMAKSA