synottip

Lorda Stenlija mīlestība pret hokeju, latvieši NHL un vēsturiskā PČ bronza

Lorda Stenlija mīlestība pret hokeju, latvieši NHL un vēsturiskā PČ bronza

Hokejs ir viens no populārākajiem sporta veidiem visā pasaulē, taču tā pirmsākumus zina vien retais. Hokejs, visticamāk, ir ar vissenāko vēsturi starp visiem komandas sporta veidiem.

Pirma oficiālā hokeja spēle tika aizvadīta 1875. gada 3. martā. Tieši šis datums tiek uzskatīts par oficiālo modernā hokeja dzimšanas dienu. Ēģiptē gan pirms kāda laika tika atrasti 4000 gadus veci zīmējumi, kuros attēlots sporta veids, kas ļoti līdzinās lauka hokejam. Hokejs ir sācies kā parasts sporta veids, kurā cilvēki ar nūjām vienkārši sit pa ripai līdzīgiem objektiem. Tiek lēsts, ka arī pats vārds "hokejs" ir cēlies no franču vārda "hoquet", kas nozīmē "gana nūja". Īpaši populārs hokejs ir valstīs, kurās ir vēss klimats. Lauka hokejs ir ļoti līdzīgs ledus hokejam - vienīgās atšķirības ir vārtu un laukuma lielums, spēlētāju daudzums laukumā un fakts, ka spēles tiek aizvadītas uz zālāja un ripas vietā ir bumbiņa. Hokejs ir arī viens no florbola kā sporta veida pirmsācējiem. Tas tiek uzskatīts par alternatīvu, kurā nav nepieciešams slidot.

Makgila Universitātes studenti 1877. gadā ieviesa pirmos septiņus hokeja notikumus, kā arī izveidoja pirmo komandu. Hokejs kļuva arvien populārāks un jau 1883. gadā tika iekļauts Monreālas ikgadējā ziemas karnevālā. Pēc vēl sešiem gadiem Kanādā bija jau vairāk kā simts oficiāli reģistrētas hokeja komandas. Tieši Kanāda tiek uzskatīta par hokeja dzimteni. Prestonas Lords Stenlijs 1888. gadā izlēma apmeklēt šo ziemas karnevālu un tas bija brīdis, kad hokejs piedzīvoja būtisku uzplaukumu. Stenlijs uzskatīja, ka labāko komandu vajadzētu apbalvot un tā pirmo reizi kāda amatieru komanda Kanādā tika pie nu jau leģendārā Stenlija kausa. Pašam Lordam Stenlijam bija pieci dēli, kuri centās hokeju popularizēt arī Eiropā. 1910. gadā tika aizvadīts pirmais Eiropas čempionāts hokejā, kurā triumfēja Lielbritānijas izlase.

Hokejs Olimpiskajās spēlēs (OS) tikmēr debitēja 1920. gada vasaras OS. Pēc četriem gadiem sporta veids tika iekļauts arī ziemas OS programmā vīriešiem. 1998. gadā hokejs debitēja arī OS programmā sievietēm. Latvijas vīriešu hokeja izlase ir piedalījusies sešās no 25 OS, 2014. gadā izcīnot astoto vietu, kas līdz šim ir labākais izlases sasniegums OS ietvaros. Latvijas dāmu izlase tikmēr OS vēl nav startējusi, lai gan cīņa par vietu elitē dāmām vēl ir aktuāla. Gan vīriešu, gan dāmu konkurencē dominē hokeja dzimtene un lielvalsts Kanāda. Abu dzimumu izlases Kanādā tikušas pie visvairāk OS čempionu tituliem. 

Hokeju dievina katrs patiess sporta cienītājs. 20. gadsimta 60. gadu sākumā Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā dzima Para ledus hokejs, kas ir domāts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. To mēdz dēvēt arī par roku hokeju jeb kamaniņu hokeju. 1976. gada paraolimpiskajās spēlēs tika aizvadīta viena šī sporta veida paraugspēle, bet jau kopš 1994. gada Para ledus hokejs ir iekļauts paraolimpisko spēļu programmā, kur tas ir viens no populārākajiem sporta veidiem. 1993. gadā Para ledus hokeja komanda tika izveidota arī Igaunijā, bet 2018. gada izskaņā Latvijā tika dibināta Para ledus hokeja federācija, kas darbojas ar šī sporta veidu popularizēšanu un darbības attīstīšanu Latvijā.

Stenlija kauss tikmēr  ir viena no pasaules leģendārākajām sporta trofejām un tā tiek pasniegta joprojām. Nacionālā hokeja līga (NHL) tiek uzskatīta par spēcīgāko hokeja čempionātu pasaulē un ik sezonu pirmās vietas ieguvēja tiek pie šī kausa. NHL startē 32 komandas - 25 no ASV un septiņas no Kanādas. Pērn par čempioni kļuva Lasvegasas "Golden Knights" vienība, kuru pārstāvēja arī latviešu uzbrucējs Teodors Bļugers. Bļugers kļuva par otro latvieti, kurš izcīnījis Stenlija kausu, turklāt, viņš to atveda arī uz Latviju publiskai apskatei. Pirmais Stenlija kausa ieguvējs latvietis bija aizsargs Sandis Ozoliņš. Ozoliņš un vārtu vīrs Artūrs Irbe tikmēr ir vienīgi latvieši, kuri jebkad ir piedalījušies ikgadējā NHL Zvaigžņu spēlē, kur piedalās katras sezonas labākie hokejisti.

Ik gadu NHL norisinās drafts, kurā komandas var izvēlēties jaunos talantus, kuri pievienosies NHL. Šajā līgā kopā ir draftēti 38 latviešu izcelsmes hokejisti, no kuriem 22 arī ir kāpuši uz NHL ledus un aizvadījuši vismaz vienu spēli. Četri latvieši NHL spēlējuši arī bez piedalīšanās draftā. Patlaban NHL joprojām pārstāv četri latvieši - uzbrucēji Teodors Bļugers un Zemgus Girgensons, aizsargs Uvis Balinskis un vārtsargs Elvis Merzļikins. Pirmais latvietis uz NHL ledus bija leģendārais Helmuts Balderis, kuram sekoja tagadējais Latvijas izlases galvenais treneris Harijs Vītoliņš.

NHL ir visapmaksātākā un spēcīgākā hokeja līga pasaulē, turklāt, ar vislielāko auditoriju. Mazāk spēcīgas un apmaksātas alternatīvas gan ir arī Eiropā - Kontinentālā hokeja līga (KHL), Amerikas hokeja līga (AHL), Vācijas hokeja līga (DEL), Zviedrijas hokeja līga (SHL), Somijas "Liiga", Čehijas Ekstralīga, Nacionāla līga (NLA) Šveicē un citas. Arī Latvijā ir bijusi KHL komanda. 2008./2009. gada sezonā turnīrā debitēja klubs Rīgas "Dinamo". Otrajā un trešajā sezonā vienība tika līdz "play-off" kārtai, kur izstājās, finišējot TOP 8. Tas bija arī lielākais komandas sasniegums, neskaitot izcīnīto Cerības kausu 2012./2013. gada sezonā. Rīgas klubs pēdējo spēli KHL aizvadīja 2021./2022. gada sezonā. Komanda 2022. gada februārī izstājās no šī čempionāta, paužot savu nostrāju pret Krievijas militāro iebrukumu Ukrainā. Par spīti tam, ka Latvijas klubs izstājās no okupantu līgas, tajā joprojām spēlē un trenē vairāki personāži no Latvijas, pelnot naudu citās komandās. "Dinamo" tikmēr 2022./2023. gada sezonā pirmo reizi pievienojās Latvijas hokeja čempionātam (OHL), startējot citā arēnā - zem tā paša nosaukuma, taču ar pavisam citu sastāvu, treneru korpusu un budžetu. Komanda pamatturnīru noslēdza trešajā pozīcijā, bet izslēgšanas mačos izstājās pusfinālā. Pēc sezonas kluba vadība paziņoja, ka turnīrā vairs nestartēs, jo rezultāti neatbilda lolotajām cerībām. Lai gan daļa līdzjutēju vēl cer uz "Dinamo" atgriešanos hokeja pasaulē, tāda iespēja ir vien teorētiska. 

Valsts vadošā hokeja kluba stafeti tikmēr pārņēma Jelgavā bāzētā "Zemgale"/LBTU komanda. Klubs pēdējās divās sezonās izcīnīja Latvijas čempionu titulu. Pērn vienība startēja arī Somijas "Mestis" līgā, kas ir otrā spēcīgākā hokeja līga Somijā. Jelgavas klubs sezonu noslēdza 12. pozīcijā starp 14 vienībām un šosezon dalību turnīrā neturpināja. Lai gan šķita, ka "Mestis" līga varētu iemantot KHL līmeņa popularitāti Latvijā, līdzjutēju interese bija krietni mazāka. Ja Rīgas "Dinamo" spēles reizēm apmēklēja teju desmit tūkstoši līdzjutēju, tad Jelgavas kluba mājas spēlēs reizēm klātienē bija ap vienu tūkstoti skatītāju.

OHL jeb Latvijas čempionāts šosezon startē kā Baltijas līga. No deviņām dalībniecēm piecas komandas ir no Latvijas, trīs no Lietuvas, bet viena no Igaunijas. Spēku samērs gan ir dažāds - Latvijas klubi, galvenokārt, dominē, kamēr vienīgā Igaunijas komanda ir turnīra tabulas vidū, bet Lietuvas vienības apakšgalā. Latvijas hokeja vadošā kluba statusu Jelgavai cenšas atņemt komandas "Kurbads" un "Mogo"/LSPA.

Hokejs kļuva par vispopulārāko sporta veidu Latvijā tieši 2023. gadā, kad Latvijā norisinājās Pasaules čempionāts (PČ) hokejā. Tajā par pasaulē spēcīgāko hokeja valsti jau 28. reizi tika kronēta Kanāda, kamēr otro vietu izcīnīja Vācija. Pirmo reizi pie medaļām tika arī Latvijas izlase. Lai gan mūsu hokejisti turnīru sāka ar diviem zaudējumiem, turpinājuma sekoja piecas uzvaras. Izlasei trūka pavisam nedaudz līdz finālam, tomēr zaudējums pret Kanādu lika turpināt cīņu par bronzas godalgām. Spēlē pret ASV izlasei izdevās paveikt teju neticamo, izcīnot trešo vietu visā pasaulē. Toreiz uzvaras vārtus pagarinājumā guva aizsargs Kristiāns Rubīns, bet par turnīra vērtīgāko spēlētāju jeb MVP tika atzīts Latvijas izlases cietoksnis Artūrs Šilovs. Izcīnītās bronzas medaļas toreiz Latvijas iedzīvotāju vidū izraisīja tik lielu prieku, ka tūkstošiem cilvēku devās ielās, lai atzīmētu notikumu. Saeima pat valstij piešķīra oficiālu brīvdienu par godu šim notikumam.

2024. gada PČ hokejā norisināsies Čehijā jau no 10. līdz 26. maijam. Latvijas izlase startēs B grupā, kurā ir iedalītas arī tādas valstis kā Slovākija, Zviedrija, Vācija, ASV, Francija, Kazahstāna un Polija. Pret katru komandu tiks aizvadīta viena spēle un Latvijai jāfinišē vismaz ceturtajā pozīcijā savā grupā, lai turpinātu cīņu par medaļām. Vai mūsu vīriem tas izdosies?

Vairāk par hokeja aktualitātēm lasi sadaļas "Blogs" apakšsadaļā ar nosaukumu "Hokejs". Daudz un dažādām hokeja spēlēm ir iespēja sekot līdz arī kādā no mājīgajiem ''SynotTip'' sporta bāriem.

Reģistrējies ''synottip.lv'', veic iemaksu ar kodu “sports30” un saņem trīs bezriska likmes 10 eiro vērtībā, kā arī 10% zaudējuma atmaksu līdz pat 100 eiro!

Sporta bonuss
BEZRISKA LIKMES UN NAUDAS ATMAKSA